Hizmetlerimiz

Sağlık Hizmetleri
Kampüs Aile Sağlığı Merkezi (ASM)
Külliyemizde, akademik ve idari personelimizin ile öğrencilerimizin yanı sıra lojman sakinlerimize de hizmet veren, Sağlık Bakanlığına bağlı bir Aile Sağlığı Merkezi (ASM) bulunmaktadır. Burada, kayıtlı personelimizin, öğrencilerimizin ve lojman sakinlerinin tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri yerine getirilmektedir. İlgili mevzuatta birinci basamak sağlık kuruluşları tarafından kişiye yönelik düzenlenmesi öngörülen sağlık raporu, sevk evrakı, reçete ve benzeri belgelerin de verilebildiği ASM’de hafta içi 08.30-17.00 arasında hasta kabul edilmektedir.
Bütün personelimizin, öğrencilerimizin ve lojman sakinlerimizin temel sağlık işlemlerini gerçekleştirebileceği ASM’den yararlanmak isteyenlerin farklı sağlık merkezlerindeki kayıtlarını Kampüs ASM’ye aldırmaları gerekmektedir. Bunun için personelimizin Personel Dairesinden, öğrencilerimizin ise kayıtlı oldukları akademik birimin sekreteryasından temin edecekleri formu doldurarak ASM’ye teslim etmesi yeterlidir.
Tel: 0436 249 10 42 – 0436 249 49 49 / 1042
112 Acil Sağlık İstasyonu
Külliyemizde, acil durumlarda olay yerine çok kısa sürede intikal ederek ilk sağlık müdahalesini yapan ve yaralıları ilgili sağlık kurumlarına süratle sevk eden bir 112 Acil Sağlık İstasyonu bulunmaktadır. 112 Acil Çağrı Merkezine bağlı olarak 7 gün 24 saat faaliyet gösteren 112 Acil Sağlık İstasyonu, gelen acil çağrılar doğrultusunda donanımlı sağlık ekibiyle olaya müdahale etmektedir.
112 Acil Çağrı Merkezi hizmet alanı nedir?
Sağlık, Emniyet, Jandarma, İtfaiye, afet, orman yangını gibi durumlar için kurumlar arası koordinasyonun sağlanabilmesi için 112 tek çağrı sistemine geçilmiştir. Artık 155, 156, 110, 177, 122 numaralarının yerine sadece 112’yi arayabilirsiniz.
112’yi hangi durumlarda arayabiliriz?
  • Sağlığı tehdit eden her tür acil durumda (Göğüs ağrısı, bayılma, boğulma, trafik kazası, zehirlenme, yaralanma, kırık çıkık şüphesi vb.)
  • Emniyetinizi tehdit eden her tür durumda (Hırsızlık, gasp, yaralama, kaçakçılık vb.)
  • Yangınlarda (Ev, taşıt, anız, orman yangını vb.)
  • Olağan dışı durumlarda (Deprem, sel, göçük, kaybolma vb.)
112’yi aradığımda ne sorulur?
Telefonu açan ve sizden olayın ne olduğunu, niçin aradığınızı ve olayın olduğu yerin kısa adres bilgisini isteyen yetkili, olayı 112 çalışma sistemi kapsamında değerlendirdiğinde sizi durumunuzla ilgili kurum yetkilisine aktarır.
112 aramaları ücretli midir?
112 numarası tüm cep telefonları ve sabit hatlardan ücretsizdir.
112’yi sadece il merkezinden mi arayabiliriz?
112’yi il genelinde tüm ilçe, köy, mahallelerden arayabilirsiniz. İl genelinde nerede olursanız olun 112’yi aradığınızda gerekli yardımı size sağlayacaklardır.
Bulunduğum yerin adresini bilmediğim durumlarda da yardımcı olunur mu?
112 Acil Çağrı Merkezi yazılım sistemi, arayanın yerini tespit etmektedir. Sabit numaradan arıyorsanız tam adresiniz, cep telefonundan arıyorsanız baz istasyonu verisine göre yakın bir alanda yeriniz tespit edilebilir. Yine de sizden bildiğiniz kadarıyla adres teyidi istenir.
Ücretsiz İnternet Hizmeti
Külliyemizdeki dersliklerin, idari hizmet binalarının ve sosyal tesislerin tamamının dünya çapında bir internet erişim servisi olan eduroam ağına dâhildir. Külliyemizdeki 65 erişim noktasında hizmet veren eduroam sayesinde personelimiz ve öğrencilerimizin yanı sıra yurt dışından ve içinden üniversitemizin konuğu olan üye kurumların personeli ve öğrencileri de külliyemizin her yerinden 7 gün 24 saat boyunca internete kolayca ve ücretsiz erişebilmektedir.
Eduroam nedir ve nasıl kullanılır?
Education Roaming (Eğitim-Dolaşım) kelimelerinin kısaltması olan Eduroam, üye kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca internet kullanımını amaçlayan, uluslararası araştırma ve eğitim topluluğu için geliştirilmiş güvenli bir ağ altyapısıdır. Dünya çapında 85 ülkenin, Türkiye’den ise 108 kurumun dâhil olduğu Eduroam’ın kapsama alanında, Türkiye’nin 978 farklı lokasyonundaki toplam 15.718 erişim noktası (accesspoint) yer alıyor.
Eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı ve şifre ile Eduroam üyesi başka bir kurumdan da ağa bağlanabiliyorlar. Kullanıcı, misafir kurumda iken aldığı Eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı ve şifrelerin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir oldukları kurumda yer alan eduroam kablosuz ağını, kendi kurumlarının ağına bağlanır gibi tanımlamalarıdır.
Eduroam hakkında bilgi almak için tıklayınız: http://eduroam.alparslan.edu.tr/
Külliyemizde Ücretsiz İnternet İçin Eduroam Bağlantısı Yapılandırma Yardımı
Tanıtım Filmi

Sağlık Yüksekokulu Tanıtım

Muş İçin Çal Projesi

Kasidelerle Muş

Comments are closed