Kongre Merkezi

1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi
Külliyemiz, sadece Muş’un değil bölgemizin de en büyük, gelişmiş ve işlevsel etkinlik merkezlerinden birine sahiptir. Bir adet 1500, iki adet 278’er kişilik salonu ve çok amaçlı 50’şer kişilik dört adet cep salonu bulunan 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezimiz, toplam 6000 m2 kapalı alana kurulmuştur.
Yeterli kapasitede seslendirme, ışıklandırma, görüntüleme ve sahneleme donanımına sahip olan 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi, iklimlendirme konusunda da en yetkin altyapıya sahiptir.
Üniversitemizin Senato Toplantı Salonunun da içinde yer aldığı  1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde devlet büyükleri ve önemli konuklarımızın ağırlanması için ayrılmış VIP salonu da mevcuttur.
Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonu
Muş Alparslan Üniversitesi, milletimizin yetiştirdiği değerli bilim adamlarından olan “hocaların hocası” Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in ismini, bir vefa örneği olarak, akademik yıl boyunca bilimsel, kültürel ve sanatsal çok sayıda etkinliğin gerçekleştirildiği bir konferans salonuna vermiştir.
Rektörlük Ek Hizmet Binasında hizmet veren 350 koltuklu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonumuz; söyleşi, panel, konferans, basın toplantısı, tiyatro gösterisi, konser, şiir dinletisi gibi etkinliklerin konforlu bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli seslendirme, ışıklandırma, ısıtma, havalandırma, lavabo gibi ihtiyaçların tamamına yönelik beklentileri karşılamaktadır.
Binlerce talebe yetiştiren, onlarca müessesinin kurulmasına ve kurumsallaşmasına öncülük eden kıymetli hocamızı, rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz.
  Prof. Dr. Sabahattin Zaim kimdir?
Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Makedonya’nın İştip Kasabasında, 1926’de dünyaya geldi. Ailesi ile birlikte 1934 yılında İstanbul’a yerleşti. Makedonya’da 5 yaşında başladığı eğitimine İstanbul Fatih’te devam etti. Ardından Vefa Lisesi’ne giderek 1943’te üstün başarı ile mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ni kazandı. 1947’de bu fakülteden mezun olan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, yurdumuzun çeşitli yerlerinde kaymakam olarak görev yaptı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Prof. Dr. Zaim, 1953’te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde asistan olarak akademik hayata adım attı. 1993’e kadar İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptı.
Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 1955-1957 arasında Cornell Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Münih Üniversitesi’nde ekonomi üzerine ders verdi. 1977-1979 arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği görevini yürüttü. 1980-1982 arasında Cidde Melik Abdülaziz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Sosyo-Teknik Etütler Bölümünde ders verdi. 1993-1998 arasında Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. 1998-2000 arasında YÖK üyeliğinde bulundu. 2003-2004 arasında Milletlerarası Saraybosna Üniversitesi Kurucu Rektörü olarak çalıştı. 2006’dan sonra Üsküp’teki Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti üyesi olarak bulundu.
İlim Yayma Vakfı ve Cemiyeti kurucu üyeliklerinde bulunan Prof. Dr. Zaim, Türkiye’nin ilk özel motor fabrikası olan Gümüş Motor (Pancar Motor) kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyeliği ile Konya’da kurulan TÜMOSAN Motor Fabrikasının ilk yönetim kurulunda görev yaptı.
Evli ve beş çocuk sahibi olan Prof. Dr. Zaim, 10 Aralık 2007 tarihinde vefat etmiş ve cenazesi Edirnekapı Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilmiştir.

Comments are closed